Forums :: Resources :: Features :: Photo Gallery :: Vintage Radio Shows :: Archives :: Books
Support This Site: Contributors :: Advertise


It is currently Jul Wed 18, 2018 3:14 pm


All times are UTC [ DST ]





Post New Topic Post Reply  [ 60 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next
Author Message
 Post subject: Things that don't add up
PostPosted: Nov Fri 17, 2017 7:01 pm 
Member
User avatar

Joined: Sep Mon 10, 2012 10:41 pm
Posts: 3880
Location: Phoenix, AZ
I need 25 feet of 3 conductor stranded wire that can handle about 5 amps. Prices range from $.73 to more than $1 per foot. yet I can buy a 16/3 25 foot extension cord for $9.97 $.39 per foot. :?

I prefer to buy half gallons of milk but they curently cost $1.49 yet a gallon of milk cost $1.99 :?

Why is it I can buy complete manufactured items cheaper than component parts (rhetorical question)? IE cheap chinesium electronics.

_________________
Everyone you meet is fighting a battle you know nothing about.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Things that don't add up
PostPosted: Nov Fri 17, 2017 7:42 pm 
Member

Joined: May Sun 28, 2017 9:08 pm
Posts: 295
Location: Whiteville, TN
'Cause they have more big ones they want to move? Electronics stuff maybe the same way.

_________________
Karl
KI4ZUQ


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Things that don't add up
PostPosted: Nov Fri 17, 2017 8:21 pm 
Member
User avatar

Joined: Jun Wed 14, 2006 11:49 pm
Posts: 6977
Location: Leo, IN or Zellwood, FL
Flinx wrote:
I need 25 feet of 3 conductor stranded wire that can handle about 5 amps. Prices range from $.73 to more than $1 per foot. yet I can buy a 16/3 25 foot extension cord for $9.97 $.39 per foot. :?

I prefer to buy half gallons of milk but they curently cost $1.49 yet a gallon of milk cost $1.99 :?

Why is it I can buy complete manufactured items cheaper than component parts (rhetorical question)? IE cheap chinesium electronics.


You better check that cheap drop cord with a magnet.
John k9uwa

_________________
http://www.JohnJeanAntiqueRadio.com


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Things that don't add up
PostPosted: Nov Fri 17, 2017 9:01 pm 
Member
User avatar

Joined: Jan Thu 01, 1970 1:00 am
Posts: 1345
It's simply a question of volume, and actual cost per unit sold, not just raw material cost.

I don't know but I've been told that parts costs in modern electronics is only about 15% of what you are paying for. The rest is assembly labor, packaging, shipment, warehousing, overhead all along the way to support the process, and of course profit.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Things that don't add up
PostPosted: Nov Fri 17, 2017 9:20 pm 
Moderator

Joined: Jul Tue 18, 2006 5:23 am
Posts: 11300
Location: Roseville,Ca
Flinx wrote:
I need 25 feet of 3 conductor stranded wire that can handle about 5 amps. Prices range from $.73 to more than $1 per foot. yet I can buy a 16/3 25 foot extension cord for $9.97 $.39 per foot. :?

I prefer to buy half gallons of milk but they curently cost $1.49 yet a gallon of milk cost $1.99 :?

Why is it I can buy complete manufactured items cheaper than component parts (rhetorical question)? IE cheap chinesium electronics.



You can get milk for $1.99??!!
I'm paying $3.20! :evil: :shock:
Phil

_________________
I've been doing so much for so long with so little I can now do anything with nothing!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Things that don't add up
PostPosted: Nov Fri 17, 2017 10:21 pm 
Member
User avatar

Joined: Sep Mon 10, 2012 10:41 pm
Posts: 3880
Location: Phoenix, AZ
1 gallon Fry's/kroger milk on sale $1.99 with demographic tracking card. no tax either. :lol: every once in a while they will have 1/2 gallons on sale for $.99.

I buy chinesium assembled pcboards all the time and in most cases the assembled product cost less than a standard cost for the most expensive component on the board.

tiny lm386 amplifier boards for $2

and the extension cord has copper wire.

_________________
Everyone you meet is fighting a battle you know nothing about.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Things that don't add up
PostPosted: Nov Fri 17, 2017 10:53 pm 
Member
User avatar

Joined: Nov Fri 10, 2006 12:24 am
Posts: 2009
Location: Thornhill, Ontario
Philco Fan wrote:
... You can get milk for $1.99??!!
I'm paying $3.20! :evil: :shock: Phil
You don't want to know what we pay up here in Canada under so-called "supply management", aka protectionism!
Cheers (not!)
Roger

_________________
Roger Jones,
Thornhill, Ontario
Ontario Vintage Radio Assoc. http://www.ovra.ca


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Things that don't add up
PostPosted: Nov Fri 17, 2017 11:11 pm 
Member
User avatar

Joined: Apr Thu 19, 2012 6:50 am
Posts: 1805
Location: Connecticut
As we know its a money game.Who can screw who. Gallon of milk here at Walmart is about $2.08 a gallon .I use Egg Nog in my cereal when its in season. ,"Say What"LOL.Yes I do .Of course no booze. Egg Nog at Walmart is about freaking $5.50 a half gallon of Hood Egg Nog.Our family owned Shop Rite has Egg Nog for $3.99 which is where I pick some up.I have not checked the wire and extension cords at Home Depot or Lowes since I'm not rigging up anything now.Its probably high because of copper.The same for copper tubing there.At BJs wholesale Gas is about $2.38 a gallon.On the otherhand I notice the underwear and socks prices went through the roof at Walmart.The cheap brand was about $11.00 bucks and F of the L was about $13 plus bucks.WTH .Did we have a bad season with cotton this year.They used too be like $8 bucks.

_________________
Skip......


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Things that don't add up
PostPosted: Nov Fri 17, 2017 11:16 pm 
Member

Joined: Jan Thu 01, 1970 1:00 am
Posts: 7800
Location: Litchfield Minnesota USA
Eh, I think we DO want to know (at least I do) what the price for a gallon of milk in Canada goes for. Of course, an imperial gallon is a bit bigger, so that can account for a few cents of that.
Mark D.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Things that don't add up
PostPosted: Nov Fri 17, 2017 11:20 pm 
Member
User avatar

Joined: May Wed 01, 2013 10:05 pm
Posts: 1644
Location: Rayleigh, BC, CANADA
engineer wrote:
Philco Fan wrote:
... You can get milk for $1.99??!!
I'm paying $3.20! :evil: :shock: Phil
You don't want to know what we pay up here in Canada under so-called "supply management", aka protectionism!
Cheers (not!)
Roger

+1

I might have to get a bank loan to put gas in the car this week

_________________
Rocco


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Things that don't add up
PostPosted: Nov Fri 17, 2017 11:26 pm 
Moderator

Joined: Jul Tue 18, 2006 5:23 am
Posts: 11300
Location: Roseville,Ca
Gas is cheaper than milk here.At last fill-up it was $2.49 but when the new 12 cent road tax went into effect on the 1st the price went up 30 cents to $2.79.How 12 cents became 30 cents I do not know....still haven't bought any at that price.I still have 1/2 tank,should last me another 2 weeks or so....
Phil

_________________
I've been doing so much for so long with so little I can now do anything with nothing!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Things that don't add up
PostPosted: Nov Fri 17, 2017 11:39 pm 
Member
User avatar

Joined: Sep Mon 10, 2012 10:41 pm
Posts: 3880
Location: Phoenix, AZ
I have a family member that lives in kotzebue, AK last I heard a gallon of milk was $6

_________________
Everyone you meet is fighting a battle you know nothing about.


Last edited by Flinx on Nov Fri 17, 2017 11:43 pm, edited 1 time in total.

Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Things that don't add up
PostPosted: Nov Fri 17, 2017 11:40 pm 
Member
User avatar

Joined: Jan Thu 01, 1970 1:00 am
Posts: 12319
Location: S. Dartmouth MA 02748-1225 USA
Quote:
You can get milk for $1.99??!!
I'm paying $3.20! :evil: :shock:
Phil
Ya hafta live near the cows... :D
Then again I can get potatoes at a local Price-Rite for $2.95/5#, yet I have to pay $1.95/# from the local farmer...

That really bugs me, the local farmer does not have to sell to a distributor (deep discounted) who in turn sells to the grocery chain yet the chain can cut a lower price than the local.

The locals squawk, squawk, "Buy Local" Hell I can't afford it!

One local is importing "fancy" olive oil, stuff is like $10.95/pt. and the stuff bites the throat, they call that gourmet... I buy a gallon of olive oil from B/K's (Sam's) for the same $10.95 and it is as smooth as can be... I use it for salads, frying home fries and omelets. Goes into my gluten free bread

Today I was pricing home health equipment, for a transfer bathing bench from $42.95 delivered to $265, I pay shipping... :|

IMHO the price disparity is shifting more and more as vendors come online...

Chas


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Things that don't add up
PostPosted: Nov Sat 18, 2017 1:15 am 
Member
User avatar

Joined: Jan Mon 18, 2010 2:13 am
Posts: 16648
Location: Dayton Ohio
When I built my outdoor loop antenna, I looked around for 16 gauge insulated stranded wire.

The best price I could find was buying a 100 ft extension cord from Lowes or Menards and stripping out the 3 conductors.
It was easy to cut it apart.

This is why some of it is white, the rest green.

-Steve


Attachments:
outdoor-loop-rebuilt.jpg
outdoor-loop-rebuilt.jpg [ 43.71 KiB | Viewed 1661 times ]

_________________
Radio Interests
-Zenith
-Sparton
-Pre-War FM
Consoles and floor models, the bigger, the better!
Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Things that don't add up
PostPosted: Nov Sat 18, 2017 3:48 am 
Member

Joined: Aug Mon 17, 2009 4:11 pm
Posts: 3135
Location: DFW Texas
Chas wrote:
Quote:
You can get milk for $1.99??!!
I'm paying $3.20! :evil: :shock:
Phil
Ya hafta live near the cows... :D
Then again I can get potatoes at a local Price-Rite for $2.95/5#, yet I have to pay $1.95/# from the local farmer...

That really bugs me, the local farmer does not have to sell to a distributor (deep discounted) who in turn sells to the grocery chain yet the chain can cut a lower price than the local.

The locals squawk, squawk, "Buy Local" Hell I can't afford it!

One local is importing "fancy" olive oil, stuff is like $10.95/pt. and the stuff bites the throat, they call that gourmet... I buy a gallon of olive oil from B/K's (Sam's) for the same $10.95 and it is as smooth as can be... I use it for salads, frying home fries and omelets. Goes into my gluten free bread

Today I was pricing home health equipment, for a transfer bathing bench from $42.95 delivered to $265, I pay shipping... :|

IMHO the price disparity is shifting more and more as vendors come online...

Chas


You know the mafia is heavily into olive oil. I wonder what they are cutting it with.

_________________
The lucky ones realize the "Good Ole Days" while they are still in them!
AA5LP


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Things that don't add up
PostPosted: Nov Sat 18, 2017 3:50 am 
Member
User avatar

Joined: Mar Tue 30, 2010 2:24 am
Posts: 7963
Location: Lehighton, PA.
Stopped at a diner for breakfast and on the menu a short stack of pancakes was exactly the same price as a full stack. :roll:

Larry

_________________
kb3wbb


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Things that don't add up
PostPosted: Nov Sat 18, 2017 4:07 am 
Member
User avatar

Joined: Jan Thu 01, 1970 1:00 am
Posts: 808
Location: Warren, Ohio, USA
https://m.youtube.com/watch?v=YSPaLiTBL3E


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Things that don't add up
PostPosted: Nov Sat 18, 2017 5:38 am 
Member
User avatar

Joined: Aug Fri 13, 2010 5:29 am
Posts: 2272
Location: Indiana
Milk is $1.17 a gallon here.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Things that don't add up
PostPosted: Nov Sat 18, 2017 6:09 am 
Member
User avatar

Joined: Sep Mon 16, 2013 2:42 am
Posts: 2729
Location: Tucson, Arizona U.S.A.
My son has found that some extension cords have thinner wire in them than marked.

_________________
Jim Mueller


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Things that don't add up
PostPosted: Nov Sat 18, 2017 11:08 am 
Member
User avatar

Joined: Jan Thu 01, 1970 1:00 am
Posts: 27862
Location: SoCal, 91387
Philco Fan wrote:
Gas is cheaper than milk here.At last fill-up it was $2.49 but when the new 12 cent road tax went into effect on the 1st the price went up 30 cents to $2.79.How 12 cents became 30 cents I do not know....

You obviously don't have the makings to become a politician... :wink:

_________________
\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\He Who Dies With The Most Radios Wins//////////////////


Top
 Profile  
 
Post New Topic Post Reply  [ 60 posts ]  Moderator: Alan Voorhees Go to page 1, 2, 3  Next

All times are UTC [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: atwaterkentsrus, Blustar1, Dave Doughty, WoodchuckTN and 8 guests



Search for:
Jump to:  
























Privacy Policy :: Powered by phpBB